Jau 30 gadu garumā audzinām jaunos uzņēmējus un līderus


24. maijā mūsu skolas Jauno uzņēmēju saime atzīmēs 30 gadus kopā ar JAL (Junior Achievevemnt Latvia - biznesa izglītības jauniešiem starptautisko organizācija). Sagaidot apaļo jubileju, ir pienācis īstais brīdis, lai atskatītos uz trīs desmitgadēm seno sadarbības vēsturi un tās sniegtajiem rezultātiem.

Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskola ir Junior Achievement Latvija dalībskola no 1993. gada, bet skolēnu mācību uzņēmumos (SMU) skolēni darbojas no 1994. gada. Pirmais uzņēmums bija saistīts ar ekskursiju organizēšanu jaunākā skolas vecuma bērniem pa Liepāju. Gadiem ejot, SMU skaits stipri variējies – no 1 līdz 33, bet kopumā skolā darbojušies vairāk nekā 350 mācību uzņēmumi.

SMU skolēni var sākt veidot jau no 4. klases. Kamēr jaunāko klašu skolēnu radītie produkti parasti ir idejās piezemētāki, vidusskolas audzēkņi, kuri apgūst arī Uzņēmējdarbības programmu, attīsta ambiciozas un inovatīvas idejas, kuras var pārvērst arī rūpnieciski ražojamās lietās. Viņi arī ir tie, kuri aktīvi piedalās JAL rīkotajos Cits Bazārs SMU tirdziņos gan novadā, gan valsts līmenī. Skolēniem ir iespēja pārbaudīt savas idejas 4 skolas tirdziņos mācību gada laikā, kā arī pārliecināties par savu konkurētspēju arī Liepājas pilsētā un valsts līmenī.

SMU ražo ļoti dažādus produktus – no ļoti vienkāršiem mazākajās klasēs līdz inovatīviem vecākajās. Piedāvājumā ir telefona koka vāciņi, koka pulksteņi, linu maisiņi, sajūtu lampiņas, rotas, magnētiņi, apsveikuma kartiņas, svečturi, rāmīši, rotājumi un, protams, ziepes un vannas bumbas, kreklturi, cepures, tīrīšanas līdzekļi, miega sprejs, spēļu komplekti, tējas, gaismas ierīces utt.

Tikai, kad gatavais produkts tiek nodots pircēju vērtējumam, rodas izpratne, ko un kā vajadzēja darīt, veidojas uzdrīkstēšanās prasme un zināšanas, kas ir reāls bizness. Uzņēmējdarbībā tikai praksē iegūtām zināšanām ir vērtība un pielietojums. Jo ātrāk skolēni pamēģina uzņēmējdarbību, jo interesantākas biznesa idejas tiek radītas turpmāk. SMU darbošanās ir ilglaicīgs projekts – no dibināšanas līdz uzņēmuma slēgšanai tam ir jānostrādā 4-7 mēnešus, kas prasa neatlaidību, koncertēšanās spējas un laika plānošanas prasmes, kuru tik ļoti pietrūkst mūsdienu jauniešiem.

Zināms, ka sabiedrības labklājību var radīt tikai uzņēmīgi ļaudis, un, lai tādi rastos pēc iespējas vairāk, mērķtiecības un sadarbošanās spējas ir jātrenē kā rakstura īpašība jau no skolas vecuma. SMU ir lielisks veids, kā to darīt, un pozitīva rezultāta gadījumā jaunieši nopelna savu pirmo reālo naudu. Tāpat SMU ir arī vieta, kurā pārbaudīt dažādas nākotnes profesiju iespējas un pārliecināties, kas varētu būt tālākais izglītības ceļš.

Svinību laikā 24. maijā atskatīsimies uz darbošanos dažādās JAL programmās (arī Finanšu pratības konkursos, Spēle TITAN, ESP eksāmena kārtošanā u.c.), kā arī kopā ar ciemiņiem mēģināsim rast atbildes uz svarīgiem jautājumiem (kā savas prasmes pārvērst naudā un iespējās, kā uzņēmējdarbība palīdz kļūt par parlamentārieti, kā tikt uzaicinātam LIAA programmās, kā atrast līderi sevī); plānotas arī dziesmas, kopīga fotografēšanās un saliedējošas un izklaidējošas spēles. Uz tikšanos Liepājas pilsētas 5. vidusskolā – vietā, kur veidojas līderi!

2023. gada 20. maijs

 

Teksts: Juta Birzniece

Foto: Simona Stalidzāne

Partneri: twitter
Partneri: moodle
Partneri: e-klase
Partneri: visc
Partneri: izm
Partneri: lip
Partneri: drošs-internets
Partneri: valsts-bērnu-tiesību-aizsardzības-inspekcija
Partneri: radošuma-pils
Partneri: dsd
Partneri: junior-achievement
Partneri: afs
Partneri: atbalsts
Partneri: prakse-lv
Partneri: pumpurs